Platforms voor Veilingen van Gerechtsvoertuigen in België in 2026: Wat je Kunt Weten

Wist je dat je via gespecialiseerde veilingsites in België luxeauto’s en andere voertuigen uit gerechtsprocedures kunt kopen? In dit artikel leer je welke platforms er zijn, hoe het aankoopproces verloopt en wat je kunt verwachten wat betreft prijzen en voorwaarden.

Wie in België in 2026 zoekt naar gerechtsvoertuigen (bijvoorbeeld wagens uit beslag, faillissementsboedels of vereffeningen) komt vaak uit bij online veilingplatformen in plaats van klassieke garages. Dat kan kansen geven, maar ook extra administratie, onduidelijke voertuiggeschiedenis en bijkomende kosten. Met een nuchtere aanpak—controle van documenten, inspectie waar mogelijk en een realistisch budget—vermijd je dat een schijnbaar scherpe prijs toch duur uitvalt.

Populaire online platforms voor veilingen

In België verschijnen voertuigen uit vereffeningen of professionele liquidaties geregeld op brede veilingplatformen, naast gespecialiseerde autoveilingen die vooral aan professionals verkopen. Enkele bekende namen die in de Benelux actief zijn en geregeld voertuigen aanbieden, zijn Auctim (BE), Vavato (BE), Troostwijk Auctions (Benelux) en BCA (actief in meerdere Europese landen). Ook Alcopa Auction (BE) is een gevestigde speler in de remarketing van tweedehandswagens, vaak met focus op professionele kopers. Belangrijk: een platform kan voertuigen aanbieden uit uiteenlopende bronnen; “gerechtsvoertuig” is meestal een categorie of herkomstlabel per kavel, niet de standaard voor het volledige aanbod.

Hoe werkt het aankoopproces via veilingen?

Het aankoopproces is meestal strikter dan bij een particuliere verkoop. Je registreert een account, betaalt soms een waarborg, en biedt binnen een vaste timing. Na het aflopen van de veiling volgen doorgaans: bevestiging van gunning (soms onder voorbehoud), facturatie met koperskosten, en een korte betaaltermijn. Daarna komt afhaling op een specifieke locatie en binnen een afgebakend tijdslot. Voor inschrijving bij DIV heb je correcte documenten nodig (zoals inschrijvingsbewijs, gelijkvormigheidsattest waar van toepassing, en factuur/koopbewijs). Controleer per kavel of het voertuig startbaar is, of er sleutels zijn, welke documenten meegaan, en of er beperkingen gelden (bijvoorbeeld “enkel voor export” of “enkel voor professionelen”).

Luxe auto’s vinden binnen bepaalde budgetten

Luxe- en premiumwagens kunnen in veilingen opduiken, maar “binnen budget” betekent hier vooral dat je je totale kost vooraf scherp afbakent. Kijk niet enkel naar je maximale bod; reken ook koperspremie, btw-regels, transport, eventuele opslagkosten en een technische inhaalbeurt mee. Bij duurdere wagens zijn kleine gebreken (banden, remmen, elektronica, onderhoudsachterstand) snel grote facturen. Budgetteren werkt het best met een vaste formule: maximaal bod = totaalbudget minus alle vaste kosten minus een realistische herstelbuffer. Als er een kijkdag is, loont het om chassisnummer, onderhoudsboekjes, banden/slijtage en foutcodes (OBD) te checken. Wanneer inspectie niet mogelijk is, behandel je het als “hoger risico” en pas je je bod navenant aan.

Financiële aandachtspunten en risico’s

Naast de hamerprijs zijn de bijkomende kosten vaak de grootste verrassing. Veel platformen werken met een koperspremie (een percentage op de hamerprijs), administratiekosten, en soms aparte kosten voor documentverwerking of milieu/recupel. De btw-behandeling kan verschillen (btw op het geheel, btw op kosten, marge-voertuig, of btw verlegd bij B2B). Ook praktische risico’s tellen financieel: niet-rijdende voertuigen vereisen takeldienst of transport; laattijdige afhaling kan opslagkosten geven; en ontbrekende documenten kunnen inschrijving vertragen of bemoeilijken. Ten slotte is een “gerechts”-context niet automatisch een kwaliteitslabel: het zegt vooral iets over de verkooproute, niet over onderhoud of schadeverleden.

Onderstaande vergelijking helpt je om in 2026 snel te kaderen welke soorten kosten je typisch ziet bij bekende veiling- en remarketingkanalen die in België/Benelux voertuigen aanbieden.

Product/Service Provider Cost Estimation
Online veilingen (diverse goederen incl. voertuigen) Auctim Koperskosten vaak als percentage + vaste administratie; transport/afhaling apart (indicatief)
Online veilingen (diverse goederen incl. voertuigen) Vavato Koperspremie en administratiekosten komen vaak bovenop bod; details per kavel (indicatief)
Online veilingen (industrie & voertuigen, Benelux) Troostwijk Auctions Koperspremie (percentage) + eventuele veiling-/administratiekosten; afhaling binnen vensters (indicatief)
Professionele autoveilingen/remarketing BCA B2B-voorwaarden komen vaak met veiling- en transactiekosten; soms lidmaatschap/registratie (indicatief)
Autoveilingen/remarketing (sterk B2B-gericht) Alcopa Auction Veiling-/dossierkosten afhankelijk van kanaal en koperstype; bijkomende diensten mogelijk (indicatief)

Prijzen, tarieven, of kostenramingen vermeld in dit artikel zijn gebaseerd op de laatst beschikbare informatie maar kunnen veranderen in de tijd. Onafhankelijk onderzoek is aangeraden voor je financiële beslissingen neemt.

Samenvatting van platforms in 2026

Als je in België in 2026 gericht op gerechtsvoertuigen wil zoeken, is het realistisch om meerdere kanalen te combineren: brede veilingplatformen (waar voertuigen tussen andere kavels staan) en professionele autoveilingen (waar het proces vaak gestroomlijnder is, maar soms minder toegankelijk voor particulieren). Maak je shortlist op basis van: transparantie van kavelinfo (foto’s, schadeomschrijving, documenten), mogelijkheid tot inspectie, duidelijkheid over btw en kosten, en logistiek (locatie, afhaaltermijnen). Een praktische vuistregel: hoe minder je vooraf kunt verifiëren, hoe groter je herstelbuffer en hoe conservatiever je maximale bod.

Een veiling kan een efficiënte manier zijn om een voertuig te kopen, maar het blijft een aankoop “zoals gezien” met beperkte onderhandelingsruimte achteraf. Door vooraf je totale kosten te ramen, de documentenlijst per kavel af te vinken en risico’s (transport, herstel, inschrijving) mee te prijzen, maak je van een veilingstrategie een gecontroleerde keuze in plaats van een gok.